Bayburt Tek Yürek Kudüs İçin Haykırdı

ABD Başkanı Donalt Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını söylemesinin ardından tüm yurtta olduğu gibi Bayburt’ta da Cuma namazı sonrası Yeni Camii önünde tepki mitingi düzenlendi. Resmi kurumlardan, sivil toplum örgütlerine gencinden yaşlısına yediden yetmişe tüm Bayburtlular tek yürek olarak tepkilerini dile getirdiler.

 

Basın açıklamalarının da okunduğu gösteriye Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak, MHP İl Başkanı Bekir Kasap, Saadet Partisi Bayburt İl Başkanı Osman Nuri Temur, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Asla Kabul Edilemez

Burada basın açıklaması yapan Başkan Memiş  ‘’Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızıçizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir.

 

Hüsrana Uğrayacaklardır

 ‘’İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir’’ ifadelerini kulandı.

 

 Kudüs İnsanlığın Silüetidir.

‘’Kudüs’ün insanlığın silüeti olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Memiş ‘’Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.’’

 

Kudüs Davası’nın Sonuna Kadar Takipçisi Olacağız

‘’Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.’’

 

Bayburt’tan Haykırıyoruz

‘’Ve bilinmelidir ki buradan Bayburt’tan bir ve bütün olarak, bütün siyasi teşkilatlarla birlikte, bütün siyasi partilerimizin temsilcileriyle, sivil toplum örgütleriyle hep birlikte şunu diyoruz ki bu kararı alan ABD, bu kararın arkasında duran siyonist güç, bu kararın arkasında olacak emperyal güçler,  şunu unutmayın ve hatırlayın ki bugün bir daha tarihin bütün dönemlerinde olduğu gibi Müslüman Türk Milleti olarak cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bedir’de olduğu gibi Bedr’in Aslanları olacağız.  Çanakkale’de Bedr’in aslanlarına benzetilenler olacağız. Kudüs’te Selahaddin Eyyubiler olacağız. İstanbul’da Fatihler olacağız.  Viyana’da Kanuni olacağız, Yavuz olacağız. Bunu bilin ve unutmayın. Unutursanız dün karşılaştığınız gibi bugün Müslüman Türk Milleti onuruyla, kararlılığıyla, azmiyle Kudüs’ü, Filistin’i size mezar edecektir’’ diye konuştu.

VİDEO