Belediye Başkanı Memiş’ten Prof Dr. Koçan’a Tebrik..

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle sahiplerini bulan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri kapsamında Baksı Müzesi'nin Kültür ve Sanat Kurumu dalında ödüle layık görülmesinden dolayı tebrik mesajı yayınladı.

Mesajında, daha önce 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü ve T.B.M.M Onur Ödülü’nü alarak Bayburt’un göğsünü kabartan Baksı Müzesi’nin kültür, sanat ve edebiyat dünyasında önemli bir prestij haline gelen 1979 yılından beri verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödüllerinde de ödüle layık görülmesinden Bayburt olarak büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Memiş, Baksı Müzesi’nin bu başarılı grafiğini devam ettirerek Bayburt’a değer katmaya devam edeceğine inandıklarını söyleyerek "Baksı Müzesi Kurucusu Prof Dr. Hüsamettin Koçan ve müze yetkililerini tebrik ediyorum” dedi.

 

 

 

Prof. Koçan, ödülünü Erdoğan'ın elinden aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri sahiplerini buldu.

Baksı Müzesi, çağdaş, geleneksel sanat ürünlerini kendine has mimarisi içinde, özgün bir yaklaşımla ortaya koyan yenilikçi yönü, ülkemizde gerçekleştirilecek mimarî, sanatsal ve müze niteliğindeki yapılara ilham veren dinamik, öncü ve kucaklayıcı yapısı ve Anadolu’nun her köşesine sanatı ulaştırma bilinci ve gayretiyle ödüle layık görüldü.  Törende Baksı Müzesi Kurucusu Hüsamettin Koçan, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Geleneksel ve çağdaş sanat eserlerini ülkemizin her köşesine taşıma konusundaki gayretini yakından bildiğimiz Baksı Müzesi elbette bu ödüle fazlasıyla layıktır" dedi.

Törene Bayburt'tan Prof. Koçan'ın eşi Oya Koçan, Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı İbrahim Yumak, işadamı Kenan Yavuz, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Faruk Kılıçaslan, BEKDER Başkanı Mete Emir, Baksı Köyü Muhtarı Nabi Akçelik de katıldı.


Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme fırsatı bulan Başkan Memiş, Erdoğan'ın Bayburtlulara selamı olduğunu ve Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını tekrar kutladığını ifade etti.