Başbakan Yıldırım Bayburt’ta..

Ak Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin düzenlediği mitinge katılmak üzere Bayburt’a geldi.

 

Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan kalabalığa hitap eden Başbakan Yıldırım Bayburt-Gümüşhane ortak havalimanının temelini atacaklarını belirterek, iki kente ortak hızlı tren hattını da yapacaklarını bildirdi.

 

Başbakan Yıldırım ne olursa olsun tren hattı Bayburt'tan geçecek dedi.  Başbakan Yıldırım ayrıca Arpalı yakınlarına taşınan askeri kışlanın kalktığı bölgeye bir de millet bahçesi yapacaklarının müjdesini verdi.

 

Bayburt’un Gönlümüzde Ayrı Bir Yeri Var

Yıldırım, Bayburt'un gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, Genel Başkanları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 seçimleri sürecinde ilk mitingini Bayburt'ta yaptığını anımsattı. O dönemki seçimlerde Bayburt'un Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye yüzde 80 oranında destek verdiğini anımsatan Yıldırım, Bayburt'un ilk günden itibaren AK Parti'ye sahip çıktığını ve büyük destek verdiğini söyledi. Mitinge katılanlardan Recep Tayyip Erdoğan'ı rekor oyla tekrar Cumhurbaşkanı seçmelerini isteyen Yıldırım, 24 Haziran'daki seçimlerin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

 

Hızlı Tren Müjdesi

Ülke muhalefetinin acınası bir durumda olduğuna, Türkiye siyasetinde bugüne kadar görülmeyen bir seçim döneminin yaşandığına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bunların haline gülsek mi, ağlasak mı, yoksa 'boşver' diyip geçsek mi? 'Boşver' diyip geçelim. Köprü yaptık, 'ne gerek var yıkarız' diyorlar. Hızlı tren yaptık, 'bu göçü artırır' diyorlar. 'Yerli araba yapalım' diyoruz, 'yerli araba yapmak ilkelliktir' diyorlar. 'Külliyeyi, milletin evini yıkacağız' diyorlar." "10 büyük projeden 6 tanesini Türkiye yaptı"

 

Öğrenci Sayısı 11 Bini Geçti

“Sizin dahil olduğunuz Türkiye'de ihracatımız neydi? 36 milyar dolar. Havaalanı sayımız neydi? 26. Şimdi ne oldu? 55. Bunun üzerine Gümüşhane-Bayburt havalimanını koy, oldu 56. Türk Hava Yolları biz göreve geldiğimizde zarar ediyordu, kapanacaktı. Şimdi ne oldu? THY Avrupa'nın ikinci büyük şirketi oldu, 121 ülkede 307 noktaya uçuş yapıyor. Üniversite sayımızı 76'dan 207'ye çıkardık. Bayburt'a da üniversite açtık mı? Öğrenci sayısı 11 bini geçti. 69 milyon vatandaşımıza hızlı internet hizmeti götürdük.

Tüm şehirlerimize, ilçelerimize, bin 245 yeni hastane yaptık, 539 yeni sağlık çalışanını işe başlattık. 817 bin toplu konut yaptık, Türkiye'de yüksek hızlı tren devrini başlattık. Sadece 6 vilayetimizde varken şimdi bütün vilayetlerimizin doğalgazı var. 525 baraj, 528 hidroelektrik santrali, 207 içme suyu tesisi, bin 232 sulama tesisi açtık, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 'Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilerimize biner lira vereceğiz' dedik, vermeye başladık mı? Bunu bile çarpıttılar 'eksik veriliyor, verilmiyormuş'. İnşallah ileride imkanlarımız artınca daha da fazlasını vereceğiz.”

 

Ovit Tüneli’nin Yapımı Tamamlandı

“Biz sadece bugünü düşünmüyor, bu ülkenin geleceğini inşa ediyoruz." Ovit Tüneli'nin yapımının tamamlandığını ve bu iki eserin toplam uzunluğunun 28 kilometre olduğunu aktaran Yıldırım, "Türkiye bir kilometre tünel yapamazken, 15 yılda 400 kilometre tünel yaptı. Bizim tünellerimiz 400 kilometreyi buldu ama bunların yalanlarının uzunluğu 500 kilometreyi geçti. Burada bizi geçtiler, doğrusunu söylemek lazım."

 

Askeri Kışla Millet Bahçesi Oluyor

Bayburt'a 15 Temmuz Şehitler, Kaleardı Şehir parklarının yapıldığını anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

 "Şimdi en büyük müjdeyi veriyorum. Askeriyenin çıktığı şurada büyük bir arazi var değil mi? Orayı da millet bahçesi, şehir parkı yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Bir kısmını üniversite kullanacak, büyük bir kısmını da Bayburt'un piknik alanı, yeşillik bir bahçeye dönüştüreceğiz.

 

3500 Kişilik Askeri Birlik

“Biliyorsunuz burada bir askeri birlik var. Bu askeri birlikte yaklaşık bin tane asker var. Şimdi bu birliği yükseltiyoruz, tugay yapıyoruz. Nüfusunu da 3 bin 500'e çıkartıyoruz. Bu, Bayburt'un ekonomisi demek, bu Bayburt'un geleceği demek. Arpalı'da inşaatlar başladı bunun için. Böylece ciddi bir şekilde ekonomiye katkı olacak."

 

Bayburt Gümüşhane Havalimanı

“Başbakan Yıldırım, Bayburt-Gümüşhane Salyazı Havalimanı'nın yapımının tamamlandığını ve yıllık 2 milyon yolcu kapasitesi olacağını belirterek, "Biz, diğer adaylar, partiler gibi hayal tacirliği yapmıyoruz. Yaptıklarımızı konuşuyoruz Bayburt, yaptıklarımızı konuşuyoruz. Zaten onların hayalleri bizim yaptıklarımıza erişemez" dedi.

 

Bayburt Üniversitesi'nin Her Alanda Kapasitesi Büyüdü

Bayburt Üniversitesi'nin her alanda kapasitesinin büyüdüğüne işaret eden Yıldırım, "Baberti Külliyesi de tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlandığında Bayburt'a yakışan bir kampüs olacak. Yeni açtığımız yurtlarla öğrenci yurt kapasitesini 3 bin 400'e çıkardık. İki yıl içinde merkezde açacağımız yurtlarla kapasiteyi bin yatak daha artıracağız. Şimdi merkez devlet hastanesini yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.

 

Yaptıklarımız, Yapacaklarımızın Teminatıdır

Aydıntepe, Demirözü'ne de birer hastane yapacağız. Siz bilirsiniz ki AK Parti söz verirse, mutlaka yapar. Çünkü yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır." diye konuştu.

Yıldırım, Bayburt'un çevre illere olan yol bağlantılarının yapıldığını ve yapımı devam eden projelerin bulunduğunu anımsatarak, "Bayburt-Çaykara yolunun yapımına devam ediyoruz. Erzurum-Bayburt yolu üzerinde 6 bin metre olan iki tane tüneli de yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene veya bir sonraki sene mutlaka açmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, TOKİ'nin Bayburt'a konut yapacağının da müjdesini verdi.

 

 Mitingden notlar

Alana girişinde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Başbakan Yıldırım, platformdan vatandaşları selamladı. Parti bayraklarıyla süslenen miting alanı girişine, Bayburtlu olan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in üniformalı fotoğrafının yer aldığı pankart asıldı. Pankartta "Bayburt'lu Metin'dir, Temel'i sağlamdır, apoletini sökemezsin." ifadeleri yer aldı.

Mitingde, Başbakan Yıldırım'a, Maliye Bakanı Naci Ağbal,  Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, Ak Parti Bayburt Milletvekili Adayı Fetani Battal, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak ve parti yöneticileri eşlik etti. Yıldırım daha sonra Bayburt- Gümüşhane Havalimanın temel atma töreni ve Gümüşhane mitingi için Bayburt’tan ayrıldı.