Mustafa Köseoğlu Cami Dualarla Açıldı

Hayırsever İşadamı Mustafa Köseoğlu tarafından Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi’nde yaptırılan Mustafa Köseoğlu Camii’nin açılışı gerçekleştirildi.

 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, rahatsızlığı dolayısıyla törene katılamayan Mustafa Köseoğlu’nu açılış öncesi istirahat ettiği Bayburt Üniversitesi Konuk Evi’nde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini bildirdi. Ziyaretinin ardından törene katılan Başkan Ağbal, burada yaptığı konuşmada caminin yapımını üstlenen Köseoğlu ve ailesine teşekkürlerini bildirdi.

Başkan Ağbal paylaşmanın önemine dikkat çekerek, “Çok sayıda eser açılışı yapabiliriz fakat camiler, okullar ve hastaneler bunlar arasında çok özel yere sahiplerdir. İbadetlerimizi camide yapar, eğitimimizi okulda alırız. Hastalandığımız zaman hastaneye gideriz. Dolayısıyla hayatımızda buraların ayrı bir yeri var. İnşallah bu camide her vakit namazında Mustafa Köseoğlu ve ailesine dualar edilecek. Gönül isterdi ki; Mustafa Amca’da aramızda olsaydı. Biraz önce kendisini ziyaret ettim. Törene katılmak istiyordu fakat ben biraz zorlayarak istirahat etmesini önerdim ve kendisinden bir vekâlet aldım. Rektör Hoca’mızın bu caminin yapılışındaki emeğini özellikle ifade etmemi istedi. Ülkemizin büyümesi ve kalkınması için hangi konumda olursak olalım tam bir gönül birliği içerisinde hareket edersek ülkemiz çok daha iyi noktalara gelecek.

Bugün bu camiyi açtığımız kampüs alanında binalar yükseliyor, bir üniversitenin temelleri atılıyor. Buradaki bütün imalatlar tamamlandığında Bayburt’ta Türkiye’ye çok güzel bir üniversite kampüsü kazandırmış olacağız. Devlet imkânları nispetinde bu eserleri vücuda getirmeye çalışıyor. Fakat hayırseverlerin de bu noktada yaptığı katkılar gerçekten önemli ve unutulmaz. Türkiye’nin dört bir tarafında gerek kampüs camilerinin yapımında gerek bu üniversite binalarının yapımında çok sayıda hayırseverimizin emeği ve katkısı var. Dolayısıyla bu eserler yükselecek burada gençlerimiz ve öğrencilerimiz doğru bilgilerle donatılacak ve bizden bu bayrağı devralacaklar. İnşallah bizden çok daha güzel işler yapacaklar. Tekrar Köseoğlu ailesine ve Mustafa Köseoğlu amcamıza bu hayırlarından dolayı Allah razı olsun diyorum. Kendilerine acil şifalar ve hayırlı, sağlıklı güzel ömürler diliyorum.” şeklinde konuştu.

Mustafa Köseoğlu Camii’nin Bayburt Üniversitesi ve Bayburt’a hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan ise Bayburt olarak Mustafa Köseoğlu gibi hayırsever bir işadamına sahip olmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Mustafa Köseoğlu’na hayırlı, sağlıklı ve uzun bir ömür temennisinde bulunan Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş ise böylesine muhteşem bir eseri Bayburt ve Bayburt Üniversitesine kazandırdığı için minnettar olduğunu söyledi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun da Mustafa Köseoğlu’na müteşekkir olduğunu belirtti. Açılışa katılanlarla caminin yapılış hikayesi paylaşan Rektör Coşkun, “Bu caminin yapılışında işçilerin alın teri kurumadan alacakları ödenmiştir. Mustafa Amca böyle hassas davranmıştır. Kendisine gerçekten teşekkür ediyorum. Burası bin 200 metrekare alana kurulu. Bütün katlarında aynı anda 5 bin kişinin ibadet edebileceği Bayburt’un en büyük camisidir. Bu camide katkısı olan Mustafa Amca’nın yanı sıra sizler vasıtasıyla büyük katkıları olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na da teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde Mustafa Köseoğlu Camii’nin açılışı gerçekleştirildi. 

Bayburt – Demirözü yolu üzerinde yer alan Baberti Külliyesi’ndeki açılış törenine Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ve öğrenciler katıldı.