6. Öğrenci Sanat Şenliği Başladı

Baksı Müzesi 6. Öğrenci Sanat Şenliği Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın katıldığı açılış töreni ile kapılarını açtı.

 

Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal programda yaptığı konuşmada 6. Öğrenci Sanat Şenliği dolayısıyla Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile Baksı Kültür Sanat Vakfı’na teşekkür etti.

 

Baksı Müzesi’nin gerçekleştirdiği etkinliklerle müze olma vasfını fazlasıyla aştığını belirten Başkan Ağbal, “Baksı Müzesi artık bir yaşam merkezi, değerler merkezi, sanat ve kültür merkezi haline geldi. Yani her şey haline geldi. Dolayısıyla gerek Hüsamettin Hoca’mızın gerekse değerli eşlerinin adeta hayatlarını buraya vakfetmeleri ve bugün burada Baksı Köyü’nde bu kadar güzel bir topluluğu bir araya getirmeleri artık çok farklı bir noktaya ulaştı. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Başkan Ağbal, Baksı Müzesi’nin büyük bir başarı hikâyesi olduğu değerlendirmesinde bulunarak, “Çıktığınız topraklara şehirde edindiğiniz bütün birikimleri alarak dönüyorsunuz, yaşadığınız topraklardan özümsediğiniz bütün kültürel değerleri zihin altında oluşan düşünce ve hayalleri bir şekilde burada ete kemiğe büründürüp böylesine bir müze inşa ediyorsunuz. Buraya gelirken de endüstriyel yaşam tarzından aldığınız değerler ile geleneksel değerleri harmanlamayı buranın temel prensibi yapıyorsunuz. Bugüne kadar ortaya konulan bütün çalışmalarda Hocamızın ısrarla geleneklerimize, köklerimize ve Anadolu’nun değerlerine vurgu yapması ve birçoğumuzun göremediği, bir köylümüzün el işinde, bir çiftçimizin tarım araçlarında fark edemediğimiz o zihin dünyasını açığa çıkarması bambaşka bir yetenek. Aslında içten bir gelen duygu. Kendisini gerçekten tebrik ediyorum. Bu büyük bir hikâye.” diye konuştu.

 

Geleneksel değerleri muhafaza ederken evrensel değerlerden de uzaklaşılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ağbal şöyle konuştu: “Evrensel Kültür kavramı aslında biraz bizim ürettiğimiz bir kavramdı. Toplama bir kavram. Evrensel olarak tarif ettiğimiz tek bir ortak kültür birikimi yok. Çok çeşitli kültürler, değer sistemleri, düşünce dünyaları var. Bunların ortak kümesini biz evrensel değerler olarak ifade ediyoruz. Bu evrensel değerler kümesinde bütün medeniyetlerin kesişen ortak değerleri var. Aslında bir birimizden ayırt edeceğimiz çok şey olmakla birlikte bütün kültür ve medeniyetler ortak bir paydaya kendi renklerini katmışlar. Bugün Baksı Müzesi aslında tam da bunu yapıyor. Hepimizin ortaklaştığı değerleri açığa vurmaya çalışıyor. Bu bir genç çocuğumuzun bir resminde de olabilir, bir objede de… Netice itibariyle Baksı Müzesi bunu yapmaya çalışıyor.”

 

“Baksı Müzesi Bayburt için bir iftihardır. Bayburt’un sınırlarını bırakın Türkiye’nin sınırlarını aştı. Global düzeyde bir marka haline geldi. Türkiye olarak iftihar ettiğimizi büyük bir sivil inisiyatiftir. Bu açıdan kendilerini tebrik ediyorum. Bizim görevimiz burada sizlerin oluşturduğu bu atmosferi desteklemek, gelişmesine katkı sunmak. Bu sayede Baksı Müzesi inşallah Türkiye’nin markası haline gelmiş olacak.”

 

  1. Öğrenci Sanat Şenliği’nin çok anlamlı bir proje olduğunu ifade eden Başkan Ağbal, “Genel anlamda bakıldığında medeniyetlerin, kültürlerin, toplumların ve milletlerin gelişim aşamalarına bakılacak olursa insanın özgür düşüncesini, duygularını ifade etme imkânı arttığı sürece o ülkeler ve milletler gelişiyor.

 

Hayallerimizi bir birimizle paylaşmayı öğrendikçe içimizde olanları özgürce ifade etmekte bir birimizle yarıştıkça aslında bir birimizin farklılıklarını ve bu farklılıklardan beslenmeyi toplumun temel sanat dinamiği olarak gördükçe Türkiye millet olarak çok daha ileri noktalara gelecektir. Bugün burada sunduğunuz fırsatla öğrencilerimizin hayal dünyalarını göreceğiz. Onlar ifade ettikçe; buradan bilim, sanat, kültür çıkacak. İlerleme buradan başlayacak. “ dedi.

 

Vali Ali Hamza Pehlivan ise Baksı Müzesi’nin başta Bayburt olmak üzere Türkiye’ye değer katan bir marka haline geldiğini söyledi. Düzenlediği etkinlikler ve sanat faaliyetleriyle Baskı Müzesi’nin bu özelliğini her geçen gün pekiştirdiğini dile getiren Vali Pehlivan, “Bizler de Bayburt’ta görev yapan kamu görevlileri ve burada yaşayan insanlar olarak bu serüveni gurur ve mutlulukla takip ediyoruz. Baskı Müzesi’ni her ziyaretimizde bir öncekinden bir adım daha ilerde olduğunu, daha geniş kitleleri kucaklayan yeni bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Meşakkatli bir süreç sonunda Baksı Müzesini kuran ve paydaşlarıyla birlikte bu günlere gelmesini sağlayan Hüsamettin Koçan Bey ve değerli eşi Oya Koçan hanımefendiyi bir kere daha içtenlikle kutluyor teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Öğrenci Sanat Şenliği ile yetenekli çocukları tespit edip destekleyerek dünya sanatına katkıda bulunmalarını sağlamak istediklerini belirten Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan da bu doğrultuda şenliklerin altıncı yılına girdiklerini ve yüzden fazla öğrenciye burs verdiklerini bildirdi.

 

Geçmiş yıllarda öğrenciler tarafından yapılan çalışmaları TÜYAP fuarında sergilediklerini dile getiren Koçan, “Bugünkü sonuca hep birlikte geldik. Bu yıl Baksı Müzesi Kültür Sanat Vakfı, Doğan Vakfı, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak dörtlü bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızı Bayburt Valiliği çok büyük bir özveri ile destekledi. Belediyemiz büyük bir arzu ile destekledi. Bizim buradan beklentimiz; yetenek tespiti konusunda alanımızı genişletmek. Yetenekli insani biraz problem olarak görürüz. Spor yapan çocuğu haylaz, resim yapan çocuğu da iyi bulmayız. Onun için marka üretmek isteyen toplumlardaki bu tür duygusal zekası yüksek insanları eğitmemiz, onların etkinlik alanlarını genişletmemiz gerekir. Bunun için de Baksı Müzesi’nin yaptığı en anlamlı etkinliklerden birisi Çocuk Şenliği’dir. Bunu sürdüreceğiz. Alanını Erzincan’ı, Gümüşhane’yi, Rize ve Artvin’i dahil ederek genişleteceğiz.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Mete Memiş de etkinlikte bir konuşma yaparak Çocuklarımızı özgün bireyler olarak cemiyet hayatına kazandıran, onları geleceğin sanatçıları yapacak olan bütün düşüncenin emrinde olduğumuzu ifade etmek isterim. İnanıyorum ki sanat ve kültürde istediği başarıyı yakalayamayan toplumların gelişmeleri tam sayılamaz.  Sevgili çocuklar size bir eğitimci olarak şunu ifade edeyim.  Hep şunu demişimdir: geleceğin ressamlarını, geleceğin müzisyenlerini, geleceğin sporcularını matematikle, fizikle engellemeyelim.  Matematik derlerini, fizik derslerini bu çocuklarımızın önüne engel koymayalım. İnşallah burada bunu gördüm, bunun mutluluğunu duyuyorum  dedi.

 

Konuşmaların ardından Öğrenci Sanat Şenliği’ne katılan çocuklar ile davetliler toplu fotoğraf çekilip öğrencilerin eserlerinin yer aldığı sanat atölyesinde incelemelerde bulundu.

  1. Öğrenci Sanat Şenliği açılışına Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler ve aileler katıldı.