Bu Yılki Dede Korkut Şölenleri İptal Edildi

21. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri bu yıl iptal edildi.

Bayburt Belediye Başkanımız Mete Memiş, 21. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri’nin tamamen iptal edildiğini duyurdu.

Başkanlık makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkanımız Memiş, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi’nde yaşanan kanlı saldırı ve Adıyaman’dan gelen şehit haberleri nedeniyle yarın başlatılması planlanan 21. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenlerinin bu yıl tamamen iptal edildiğini duyurdu.  

Yaşanan gelişmeler karşısında üzüldüğünü ifade eden Başkanımız Memiş, şunları söyledi:

“Bütün bu istenmeyen olayların sonucu olarak tamda bugünlere denk gelen, çok farklı kesimlerin emek verdiği, katkı sunduğu 21. Uluslararası Dede Korkut şölenimizin ilk önce bir kısmını iptal etmeyi düşündük.  Ama daha sonra tertip ettiğimiz toplantıların sonucunda yapılan yeni değerlendirmeler şunu getirdi ki; sonuçta bu programların bir kısmı kültür, diğer bir kısmı da şölensel programlar. Sanatçılarımızın, halk oyunu ekiplerimizin bir takım gösterileri olacaktı. Bunlar olmayanca bu program sönük kalır endişesini taşıyan arkadaşlarımız oldu. Ve bu değerlendirmeler sonucunda programın bütünüyle iptal edilmesine karar verdik. Bunu ifade ederken de gerçekten çok üzüldüğümü belirtmek isterim. İki türlüde üzüldüm. Gerçekten programın içeriği dolu doluydu. Uluslar arası mahiyet arz etmişti. Ben buna üzüldüm. Bundan büyük üzüntümüzde huzurla geçen bir bayram birlik ve beraberliğimizin yeniden kazanılmaya başlandığı bir dönemde böylesine lanetlenecek bir olayın  olması. Buda ayrı bir üzüntümüz.

Erteleme konusunda aceleci davranılmayacak

Etkinliğin ertelenmesi konusunda aceleci davranmayacaklarını ve ortak akla başvuracaklarını aktaran Başkanımız Memiş, Eylül ayına kadar görüşmeleri yapıp bir karara varacaklarını ifade etti.

Başkanımız Memiş şu ifadelere yer verdi:

“Erteleme konusunda yurtdışından gelecek davetlilerin programına uygun olur mu, olmaz mı? Bunu bilmiyoruz. Bu davetlerin özellikle yurtdışından gelecek olanlara Mart ayında randevuları aldık. Şimdi onlarında programlarının yoğunluğu var. Akademik personel, milletvekilleri davetlilerimiz arasındaydı. Eğer böyle bir şey olursa yakın zamanda bunu yeniden değerlendirebiliriz. Ama şu an itibariyle iptal edilmesini kararlaştırdık. Tabi yeniden bir program yapma gündeme gelirse programın taslağı elimizde var. Görüşmeleri yaparız. Uygun görülürse Eylül’e kadar bunu tekrar konuşur gündemimize alırız. “