Dünya Yetimler Günü’nde, Yetimlerle Buluşma İftarı

“Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla Belediyemiz ve İHH İnsani Yardım Vakfı Bayburt Şubesi tarafından iftar programı düzenlendi.

Beyzade Düğün Salonu’nda düzenlenen iftara, Valimiz Yusuf Odabaş, Belediye Başkanımız Mete Memiş ve eşi Zeynep Memiş, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal, İHH Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat, Bayburt’ta ikamet eden yetim çocuklar ve aileleri katıldı.

Davetlilerle tek tek ilgilenen Belediye Başkanımız Mete Memiş, iftar sonrası yaptığı konuşmasına Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere zulmeden, onlara Kur’an okumayı Namaz kılmayı ve oruç tutmayı yasaklayan Çin’i kınayarak başladı. Başkanımız Memiş, “Biz şükürler olsun ki, yetimde olsak oruçlarımızı tutabiliyoruz, iftarlarımızı yapabiliyoruz, Kur’anımızı okuyabiliyoruz. Ama bugün dünyada sırf Müslüman oldukları için, sırf Türk oldukları için bu Kur’an ayı; Ramazan ayında orucu ve Kur’anı yasaklayan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize zulmeden, onlara oruç tutturmayıp, Kur’an okumalarını yasaklayan zalim Çin’i buradan kınıyorum.” dedi.  

Belediye Başkanımız Memiş, Kur’andan “Yetim” ayetlerine değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Babasını tanımayan, annesini altı yaşında kaybetmiş bir peygamberin ümmeti olarak, “yetimliği” Allah’ın bize vermiş olduğu bir lütuf olarak kabul edelim. Yöneticiler olarak da bizler hep sizin yanınızda olacağız. Biz hep sizin gözünüz olmaya, kulağınız, eliniz, ayağınız olamaya devam edeceğiz. Bizler size ulaşmalıyız sizlere gelmeliyiz. Eğer ulaşamazsak lütfen sizler bize ulaşın. Bu ayıp utanılacak bir durum değildir.”

İHH İnsani Yardım Vakfı Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat ise, Dünya yetimler Günü’nün İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın girişimleriyle tüm dünyaca kabul gördüğünü belirtti.

Polat, konuşmasında şunlara değindi:

“İHH genel başkanı Bülent Yıldırım Bey’in önderliğinde 2012 yılında İslam ülkeleri konferansında yetim gençlerle ilgili bir sunum yapmıştır. Onların sıkıntılarını dile getirmiştir. Türkiye’de ve dünyada çare aranması hususunda İslam ülkelerini bir çağrıya davet etmiştir. Ve bu çağrı kabul görmüştür. 2014 yılından itibaren her Ramazan ayının 15’inci gecesi yetimler günü olarak kabul edildi. Burada asıl amaç tüm çocuklarımıza sahip çıkmak, onları topluma kazandırmaktır. Bizler istiyoruz ki; Suriyeli çocuklar ölmesin, Gazze’de çocuklar ölmesin, Arakan’da babasının gözleri önünde çocuklarımız ölmesin.  ‘Banane’ anlayışı içerisinde hareket edemeyiz. Eğer biz bu dünyada yaşıyorsak bu yetimler Allah’ın bize bir emanetidir. Allah’a şükürler olsun ki bizler dünyaya gelmeden babadan öksüz 6 yaşındayken anneden yetim kalan bir peygamberin Hz. Muhammed’in ümmetiyiz.”

Konuşmaların ardından çocuklara hediyeler dağıtıldı.