Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bayburt'ta…

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir dizi ziyarette bulunmak için Bayburt'a geldi. 

Akşam saatlerinde  askeri helikopterle Bayburt Gençosman Stadyumu'na gelen Davutoğlu'nu burada Valimiz Mükerrem Ünlüer, Milletvekilimiz Bünyamin Özbek, Ak Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Belediye Başkanımız Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi,  Ak Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal ve diğer protokol üyeleri karşıladı.

“Dış Politikadaki Bazı Acil Gelişmeler Bizim Bu Ziyaretimizi Erteledi”

Daha sonra Bayburt Valiliğine gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, valilik binasının balkonundan kendisini bekleyen coşkulu kalabalığa seslendi. Konuşması sık sık “Başbakan Davutoğlu” sloganıyla kesilen Davutoğlu şunları söyledi:

''Muhabbetiyle, sevdasıyla, yiğitliğiyle Anadolu’muzun kalesi Bayburt’umuzun değerli hemşerileri, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Allahın selamı üzerinize olsun. Uzun zamandır Milletvekilimizle, İl Başkanımızla, Belediye Başkanımızla Bayburt’umuza ziyareti planlıyorduk, ama dış politikadaki bazı acil gelişmeler bizim bu ziyaretimizi erteledi. Geçen partimizin resepsiyonunda il başkanımıza, milletvekilimize söyledim; Bayburt’a bir ziyaret borcumuz var, en kısa zamanda ödeyelim dedim ve Rabbime hamdolsun ki bu borcumuzu ödemek imkânı nasip oldu.”

“Bayburt Ayaktaysa Anadolu’muzun Kalesi Sağlam Ellerde Demektir”

“Bayburt’un gönlümüzde ayrı yeri var. Yiğidimizin harman olduğu yerdir. Anadolu’muzun sevdasının, aşkının terennüm ettiği yerdir. Allah Bayburt'tan ve Bayburtlulardan razı olsun. Bayburt ayaktaysa Anadolu’muzun yaylası, kalesi sağlam ellerde demektir. Bayburt Anadolu'nun hep bir kalesi, bir muhabbet deryası oldu. Bizimle buluşma konusunda bu kadar muhabbetle beklediğiniz için size bir kere daha teşekkür ediyorum.”

“Bayburt'a Teşekkür Borçluyuz

 “Bayburt'umuz ayrı bir sebeple daha ziyareti fazlasıyla hak ediyor; Yüzde 80,25. Allah razı olsun. Gerçekten Bayburt bu anlamda öylesine bir işaret fişeği çaktı ki, sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması için en önemli mesajı Bayburtlular verdi. Bayburt'a teşekkür borçluyuz. Öğleyin Sayın Cumhurbaşkanımızla Artvin'den görüştüm, 'Bayburt'a gideceğiz, sizin de selamınızı ileteceğim' dedim. 'O güzel diyara selam olsun' dedi. Muhabbetlerini, selamlarını iletmemi istedi. Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra kendisi de bizzat gelip size teşekkür edecek. Çünkü siz her türlü teşekkürü hak ediyorsunuz. Allah bu muhabbetimizi daim eylesin. Allah bu diyarları her zaman Ezan-ı Muhammedi ile şereflendirsin. Bu diyarlardaki al bayrağımızı hiçbir zaman en yüce makamlardan indirmesin.”

“Bayburt Bu Şekilde Ayakta Oldukça Dünyanın Hiçbir Yerinde Ayağımız Titremeyecek”

“Dünyanın her yerine al bayrağı taşırken Bayburt'un güvencini ve bize inancını da taşıyoruz. Allah şahittir ki, Bayburt bu şekilde ayakta oldukça, bize muhabbetle bağlandıkça hiçbir zorluk karşısında, dünyanın hiçbir yerinde ayağımız titremeyecek. Bir an dahi hakkın ve adaletin sözcüsü olma konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Emin olun ki, ister Kırgızistan'da, Özbekistan'da, Kaşgar'da, Urumçi'de kardeşlerimizle soydaşlarımızla kucaklaşırken olsun, ister Gazze'de oradaki mazlum kardeşlerimizle, Somali'de Afrika'da teni farklı ama yüreği Anadolu'yla atan kardeşlerimizle kucaklaşırken olsun, isterse Saraybosna'da Aliya İzzetbegoviç'in mirasını temsil ederken olsun hep arkamızda Bayburt'u, Anadolu'yu hissediyoruz. Anadolu'nun yiğit insanlarının desteğini duasını arkamızda hissediyoruz.”

“Size Dünyanın Her Köşesinden, Mazlumlardan Selam Getirdim”

Sizin bu desteğiniz varken dünyanın her yerinde başımız diktir. Hiçbir zorluk karşısında boyun eğmedik. Rabbimin huzurunda rükûda eğilen bu baş, Allah'ın izniyle hiçbir başka otorite karşısında eğilmeyecektir. Çünkü Bayburt'un yiğit insanları bizimle. Anadolu'nun aşk ve muhabbet dolu insanları bizimle. Size dünyanın her köşesinden, mazlumlardan selam getirdim. Arakan'ın selamını alın. Onlara sizin adınıza 'esselamüaleyküm' dediğimde binlerce kişi sizin selamınızı almıştı. Onlara selamlarını Anadolu'ya ileteceğime söz vermiştim. Allah'ın selamı dünyanın mazlumları üzerine olsun.”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti Onurlu Bir Geleceğe Hazırlanıyor”

“Selçuklu'ya, Osmanlı'ya beşiklik eden bu diyarlarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, inşallah onurlu bir geleceğe hazırlanıyor. 2023 vizyonumuzda, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu başarısıyla sizlerin desteğiyle emin bir şekilde geleceğe yürüyeceğiz. Allah sizlerin duasını ve desteğini bizden eksik etmesin. Daha nice günlerde beraber olacağız inşallah.''

Daha sonra valilik makamına geçen Ahmet Davutoğlu burada Bayburt protokolüyle bir müddet sohbet ettikten sonra Belediyemizi ziyaret etmek için valilik binasından ayrıldı.