Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Bayburt’ta..

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Bayburt’ta.

Bir dizi etkinlik ve açılışa katılmak üzere Erzurum'dan karayoluyla Bayburt'a gelen Bakan Mehdi Eker’i, Valimiz Yusuf Odabaş, Milletvekilimiz Bünyamin Özbek, Belediye Başkanımız Mete Memiş ve kurum amirleri karşıladı. Karşılamanın ardından Bayburt Valilik makamına geçen Bakan Eker, burada kısa bir açıklama yaptı.

Bakan Eker, şunları söyledi:

"Gün boyu Bayburt'tayız. Burada bakanlığımızla ilgili sektörel bir ortak akıl toplantısı gerçekleştireceğiz. Hem bugüne kadar yapılanlar, hem de bundan sonrası için yol haritasını belirleyeceğiz. Sektör temsilcilerini dinleyeceğiz. Tesis açılışına katılacağız ve partimizin bir programına katılacağız"

Bakan Eker’den Belediyemize Ziyaret..

Ziyaretlerine ilk olarak valilikte başlayan bakan Mehdi Eker, ardından belediyemize geldi. Belediye Başkanımız Mete Memiş, Belediye Başkan yardımcıları, birim müdürleri ve belediye çalışanlarının kapıda karşıladığı Bakan Eker, başkanlık makamına geçti.

Valimiz Yusuf Odabaş, Milletvekilimiz Bünyamin Özbek, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal, Belediye Başkan yardımcıları,  diğer protokol üyeleri ve Belediye Meclis üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette Belediye Başkanımız Mete Memiş, Bakan Eker’e vermiş olduğu brifingde Bayburt’la ilgili kısa bilgi verdikten sonra taleplerini sundu.

Başkanımız Memiş sunumunda şunları belirtti:

“Bayburt, Tarihinin Hiçbir Döneminde Din ve Devlet Düşmanı Çıkarmamıştır”

 “Bayburt M.Ö.  2000’li yıllara dayanan 4 bin yıllık tarihiyle, M.S. 200’lü yıllarda Saka Türklerine başkentlik etmiş 1514 yılında Yavuz Sultan Selim Han’ın fermanıyla Sancak olmuş. Erzurum Erzincan ve Şebinkarahisar ki, Şebinkarahisar o tarihlerde Giresun ve Trabzon’u da içerisine alan bir il Bayburt’umuza bağlanmıştır. Bayburt tarihinin bütün dönemlerinde hep hakkın ve doğrunun yanında yer almıştır. Tarihinin hiçbir döneminde din ve devlet düşmanı çıkmayan ender Anadolu şehirlerinden biridir.  Bu anlamda Bayburt’umuza vermiş olduğunuz değerden dolayı Bayburt size müteşekkirdir.  Yapacağınız hizmetleri de hep hayırla yâd edecektir.

“ Bayburt, Büyük Kültürel Değerlere Sahiptir”

“Bayburt’umuz Türkiye’mizin nüfusu itibariyle en küçük şehri olabilir ama Bayburt’u nüfusuyla değil de nüfuzuyla değerlendirmek devlet büyüklerimiz için önemli bir gelenek olmuştur. Büyük sahabe Abdulvehhab Gazi Hz. Peygamberimizin sancaktarlarındandır. Eyüp Sultan ile beraber Anadolu’ya gelmiş ve türbesi Bayburt’umuzda bulunmaktadır. Yine Türk Şiirinin, Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Şair Zihni, Celaliler, Ağlar Babalar, Hicraniler ve büyük velilerden Dede Paşalar, Hacı Şaban Efendiler Bayburt’umuzun yetiştirdiği değerlerimizdir. Günümüzde Bayburt’umuzun bu anlamda geçmişiyle bağlarının kopmaması adına geçmiş kültürünü de yansıtması ve medeniyet tasavvurunda ender şehirlerden birini oluşturmak için alt yapı sorunlarının çözülmesini öne alarak bütün şehri kapsayan 93 kilometrelik kanalizasyon çalışmalarını başlattık.  Bugünkü rakamlarla 73 kilometresi tamamlanmıştır. İnşallah 2014 sonu itibariyle kanalizasyon çalışmalarımız tamamlanacaktır.”

“Büyük Bir Tarım Kompleksi Oluşturmak İstiyoruz”

“Ve yine tüm şehrimizin yaklaşık 153 km olan içme suyu hattının yenilenmesi çalışmaları başlatılmıştır. Bu yıl içinde 50 kilometresinin tamamlanması planlanmaktadır. İnşallah tamamlayacağız. Şehrimizin güzelleşmesi ve Bayburt’umuzu Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın 2023 vizyonuyla buluşturmak adına çalışmalarımız devam etmektedir. Sayın bakanım sizden arzumuz; büyük bir Tarım Kompleksi oluşturmak istiyoruz. Bunu Bayburt, Erzurum ve Erzincan’ı içine alan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2015 yılı güdümlü projesi kapsamında yapılacak. Proje 5 milyon TL maliyetli. Kalkınma ajansları bu tip projelerin yüzde 75’lik kısmını hibe olarak veriyorlar. Mümkünse geri kalan yüzde 25‘lik kısmın bize bir şekilde ulaştırılması.  Çünkü alt yapı borçlanmaları ve İller Bankası’na giden kesintilerden dolayı sıkıntı çekeceğiz. Bu anlamda destekleriniz bekliyoruz.“

Belediye Başkanımız Memiş’in sunumunun ardından Bakan Mehdi Eker, Bayburt ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

 “Bayburt’un Sorunları Devamlı Olarak Bize Aktarılıyor

“Bugün Bayburt’ta gerek sektörümüzle ilgili açılış ve toplantılar yapmak, gerek partimizin İl Danışma Meclisine iştirak etmek için buradayız. Tabi Bayburt, belediye olarak bir buçuk asırlık bir belediye. Bu şehrin şirin, güzel gerçekten tarihi dokusuyla da uyumlu bir şekilde değerlerini muhafaza ederek güzelleşmesi çevresiyle birlikte gelişmesi ve kalkınması bizim arzumuz. Bu kapsamda bizde gerek altyapıyla ilgili gerek üst yapıyla ilgili bütün sektörlerde bu tür faaliyetleri destekliyoruz. Bugün Bayburt’un il olarak da belediye olarak da sahip olduğu birçok hizmet yakın tarihlerde son on iki yıl içerisinde sağlanan destekler ve uygulamaya konan projelerde oldu. Bugün bizde burada bir sektörsel değerlendirme toplantısına iştirak edeceğiz. Gıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili, kırsal kalkınmayla ilgili faaliyetlerle alakalı dün ben arkadaşlarımı buraya gönderdim. Onlar burada bir toplantı yaptılar biraz sonra o toplantının mahiyetinde ayrıntılı bir değerlendirme yapacağız. Bayburt’un gözünden nasıl görünüyor. İhtiyaçlar neler, meseleler neler, nasıl değerlendiriliyor, biz burada bunu değerlendireceğiz. İnşallah bunları bir neticeye bağlayacağız. Ve uygulanabilir olanları hayata geçireceğiz. Bu çerçevede belediyemizi ziyaret ediyoruz. Mete Memiş Bey belediye başkanımıza başarılar diliyoruz. Allah muvaffak etsin. Zaten milletvekilimiz Bünyamin Bey de, valimizde Bayburt’un sorunlarını devamlı olarak bize aktarıyorlar.  Bizde imkânlar ölçüsünde bunların hepsini çözmeye çalışıyoruz.”

Belediye Başkanımız Memiş tarafından ziyaret anısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ehramdan üretilmiş seccade ve kravat hediye edildi. Belediye ziyaretini tamamlayan Bakan Eker, daha sonra  Beyzade Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Bayburt İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantı"sına katıldı.