Hz. Numan Bin Beşir(r.a) Bayburt’ta Anlatıldı

Siyer Araştırmaları Merkezi’nin 82 İl 82 Sahabe başlığı altında gerçekleştirdiği tüm Türkiye’de ve Kıbrıs’ta icra etmeye başladığı proje kapsamında Bayburt’a gelen Muhammed Emin Yıldırım Şair Zihni Kültür Merkezi’nde konferans verdi.

Bayburt Müftülüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen konferans Kur’anı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Kemalettin Aksoy’un konuşmasıyla başlayan programa Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkanımız Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Bayburt İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, kurum müdürleri,  vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Sahabe Numan Bin Beşir’in tüm yönleriyle anlatıldığı ve peygamber efendimizden naklettiği hadis-i şeriflerinde paylaşıldığı, yaklaşık iki saat süren konferans Vali Odabaş’ın Siyer Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım’a günün anısına bir plaket takdim etmesiyle sona erdi.

82 İlde 82 Ayrı Sahabe Anlatılıyor

82 ilde, o il ile bir şekilde bağı kurulan 82 Sahabenin çeşitli yönlerinin anlatılacağı projenin amacı: Topraklarımıza iman tohumu eken sahabe ile tanışmak ve bu manada toprağımızın taşıdığı değerin farkına varmak. Topraklarımızda var olan kabir, makam ve türbelerin gerçek manada aidiyet ve doğruluklarını öğrenmek. Sahabe’yi doğru tanıyarak, dini hayatımızı onların rehberliğinde yeniden gözden geçirmek.  

Geçici ve değersiz gündemlerle meşgul olmayıp, kendi gündemlerimizi kendimizin oluşturmasına katkı sağlamak. Sahabe’nin başlattığı iman mücadelesinin bitmediğini, onlar gibi toprağa tohum ekme zorunluluğumuzun olduğunu hatırlamak ve her Sahabî’ye, Efendimiz’den (S.A.V) bir iz düştüğünü unutmadan, onların üzerinden nebevî mirası bu çağa taşıma konusunda, küçük de olsa bir gayret ortaya koymak. Proje Türkiye’nin 81 ilinde ve Kıbrıs - Lefkoşe’de icra ediliyor.