Bayburt Belediyesi

Mısır’daki İdam Kararları Bayburt’ta Protesto Edildi

Geri

Mısır’daki İdam Kararları Bayburt’ta Protesto Edildi

9 Nisan 2014

AK Parti Gençlik Kolları, Mısır'da 529 kişiye verilen idam cezasını, Bayburt dâhil tüm yurtta gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla protesto etti ve aynı zamanda idamların durdurulması için imza kampanyası başlattı.  

Yapılan basın açıklamasına Belediye Başkanımız Mete Memiş, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kızılaslan, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Kılıç, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Eraslan, Akgençlik üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Türk Dünyası Parkında Mısır'da yaşanan zulme dur demek için bir araya gelen Ak Parti Bayburt Gençlik Kolları, taşıdığı pankartlarla 529 kişinin idam edilme kararına tepki gösterdi.

Ak Parti Bayburt Gençlik Kolları adına bir açıklama yapan İbrahim Kaymak, şunları kaydetti:

"Saygıdeğer Kamuoyu, Mısır’ın seçimle işbaşına gelen tek Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013’te kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldı. Sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetti. Tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına “darbe” dahi diyemediği bu süreç dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır.

Bu hafta ise 529 İhvan-ı Müslimin Hareketi taraftarı, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkûm edildi. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalarla verilmiş olan idam kararları Mısır’daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır.

Bizler, AK Parti Bayburt Gençlik Kolları olarak Mısır’ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribatlara neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz.

Bu vesileyle, 21’inci yüzyılın utanç vesikası olan başta Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin son bulması için de uluslararası kamuoyunu göreve davet ediyoruz."

Temsili darağaçlarının kurularak yapılan basın açıklamasında, kefen giymiş gençler tarafından vatandaşlara 529 adet karanfil dağıtıldı.